Dlaczego warto inwestować w mieszkania?

Coraz częściej można usłyszeć opinię, że inwestowanie w mieszkania jest jednym z najlepszych sposobów na wydanie dużych oszczędności. Pogląd ten jest prawdziwy, ze względu na bardzo wiele możliwości, jakie daje posiadanie dodatkowych czterech ścian. Z pewnością jest to doskonała szansa dla osób chcących utrzymać wartość swoich pieniędzy lub zdobyć dochód pasywny i inne korzyści majątkowe. Jeśli interesuje cię temat inwestycji w nieruchomości koniecznie przeczytaj, dlaczego eksperci polecają ten sposób na lokowanie funduszy.

Rosnąca wartość

Ceny mieszkań z roku na rok rosną. Wiąże się to z wieloma czynnikami, takimi jak wzrost cen ziemi, materiałów budowlanych oraz rosnącym zapotrzebowaniem. Inflacja znajduje się na końcu tej listy. Obserwując sytuację na rynku można wywnioskować, że wartość nieruchomości wciąż będzie rosnąć, przy jednoczesnym zwiększonym popycie na nie. Dlatego, jeśli masz dużo gotówki, rozważ zakup mieszkania, nawet jeśli masz już swój własny dom. Pozwoli ci to zachować ich wartość, nawet gdy inflacja będzie rosnąć niczym tocząca się z górki śniegowa kula.

Dochód pasywny

Lista korzyści z posiadania dodatkowego lokum nie kończy się na zachowaniu wartości pieniądza podczas inflacji i możliwości sprzedaży w momencie kolejnego, znacznego wzrostu cen. Nieruchomość może pomóc ci stworzyć dochód pasywny przy niewielkim zaangażowaniu. Wystarczy, że stworzysz estetyczną i praktyczną przestrzeń, a z pewnością bez problemu wynajmiesz komuś swoje mieszkanie. Sam proces wynajęcia jest bardzo prosty. Wystarczy, że opublikujesz ogłoszenie na jednej z licznych stron internetowych, a następnie spotkasz się z potencjalnymi najemcami na rozmowę i oglądanie. Pamiętaj – aby wynajęcie mieszkania było legalne, konieczne jest podpisanie umowy, a następnie zgłoszenie jej w urzędzie skarbowym. Powinieneś również odprowadzać podatek od uzyskanych dochodów. W przeciwnym wypadku możesz zostać obciążony karą pieniężną. W perspektywie lat koszty związane z zakupem i urządzeniem mieszkania mogą ci się w dużej mierze zwrócić, przy jednoczesnym zachowaniu (lub wzroście!) jego wartości. Jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, rozważ zakup mieszkania w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań. Ceny nieruchomości są tam zdecydowanie większe – również ceny najmu. Jednocześnie, po wynajęciu mieszkania uczciwej i regularnie wykonującej przelewy osobie, nie będziesz musiał co miesiąc wpadać na kontrolę.

Wynajmowanie na doby

Jeśli masz trochę wolnego czasu i możesz poświęcić więcej energii na troskę o nowe mieszkanie, rozważ wynajmowanie na doby. Jest to szczególnie korzystne w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy twoja nieruchomość znajduje się w miejscu uczęszczanym przez turystów. Niektóre miasta odwiedzane są przez cały rok, na przykład Warszawa i Zakopane. Po drugie, jeśli masz mieszkanie w okolicy hal targowych. W tej sytuacji możesz rozważyć ukierunkowanie na klientów biznesowych, przybywających na różnego rodzaju eventy. Doskonałym przykładem są Kielce, miasto mało popularne turystycznie, ale mające duży potencjał ze względu na popularny obiekt, w którym odbywają się co roku targi odwiedzane przez ludzi z całego świata. Gdy miejsca w okolicznych hotelach wyprzedadzą się, często decydują się oni na krótkotrwały najem mieszkania. Jeśli zainteresowało cię jedno z powyższych rozwiązań, zastanów się w jaki sposób wolisz wynajmować mieszkanie. Mogą to być krótkotrwałe umowy najmu albo udostępnienie lokalu, wiążące się z prowadzeniem małej działalności hotelarskiej. W tym przypadku również przystosowanie mieszkania dla odwiedzających wygląda nieco inaczej. Powinno się zapewnić gościom wszystko, co może im być potrzebne w ciągu kilku dni, na przykład czajnik, naczynia, sztućce, ręczniki, sprzęt do prasowania i tak dalej. Mile widziane jest również zostawienie gościom kawy, herbaty, cukru i podstawowych przypraw. Wprawdzie przedstawiony sposób uzyskiwania dochodu z mieszkań wymaga dużo więcej wysiłku, jednak w ten sposób jesteś w stanie uzyskać co miesiąc o wiele większe dochody.

Dobry start dla dziecka

Kolejnym plusem inwestycji w mieszkania jest możliwość zachowania go dla dziecka. W ten sposób zaoszczędzi dużo nerwów związanych z koniecznością najmu lokali lub pokoi, a także będzie mogło skupić się na nauce i rozwoju, zamiast pracować z wizją zarobienia samodzielnie na mieszkanie. Zatem, jeśli zależy ci na przyszłości twojego potomstwa, rozważ taki wydatek. Możesz wynajmować mieszkanie przez kilka lat lub uczynić z niego swoją wakacyjną siedzibę, a następnie przekazać dziecku w momencie ukończenia szkoły lub studiów. Młody człowiek wchodzący w dorosłość z pewnością doceni chęć wsparcia ze strony rodziców, szczególnie że obecnie mało kto jest w stanie kupić własne mieszkanie w wieku 20-30 lat.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł poszerzył twoją wiedzę na temat szans związanych z posiadaniem nieruchomości. Wiedza jak inwestować w mieszkania jest bardzo pożyteczna, dlatego wierzymy, że będziesz miał okazję wykorzystać ją w praktyce. Jeśli interesuje cię rynek nieruchomości koniecznie przeczytaj nasze inne artykuły.

1 thought on “Dlaczego warto inwestować w mieszkania?

  1. Zdecydowanie inwestowanie w mieszkania ma swoja zalety, ale nie jest w 100% tak kolorowo.

Comments are closed.