Chińska architektura dla turystów

Coraz chętniej odwiedzane przez turystów Chiny mogą zachwycić swą kulturą oraz wyjątkowymi atrakcjami. Co można zobaczyć w czasie wycieczki po tym kraju? Jakie budowle są tu najczęściej spotykane?

Tradycyjna architektura chińska jest ściśle związana z filozofią. Władza i porządek w tradycyjnych rezydencjach są określane w precyzyjny sposób, a żaden element takich budowli nie był stawiany przypadkowo. Fronty wychodzące na południe, skupienie budynków wokół dziedzińców wewnętrznych oraz odgradzanie takich posiadłości od świata zewnętrznego – oto najbardziej charakterystyczne cechy dawnego budownictwa chińskiego. Jednym z najwspanialszych przykładów takiej tradycyjnej architektury chińskiej jest znane doskonale turystom Zakazane Miasto. Ta tajemnicza budowla to jeden z najważniejszych symboli Pekinu, a zarazem perełka chińskiego budownictwa. Harmonia oraz potęga cesarskiej władzy zostały tu wyrażone w niezwykły sposób, a dawny układ (zachowany dość dobrze) do dziś wzbudza niezwykłe zainteresowanie turystów i pobudza ich wyobraźnię. Mityczne bestie, które zdobiły domostwa, miały znaczenie nie tylko dekoracyjne. Przez turystów traktowane jako ozdoby, dla Chińczyków były symbolami i ważnymi „stróżami”. Lwy, smoki i skrzydlate konie miały nie tyle ozdabiać, co pilnować domów przed złymi duchami. Współcześnie są one traktowane przez zwiedzających chińskie miasta przede wszystkim jako ciekawe przykłady orientalnej sztuki, choć Chińczycy nadal przywiązują wiele uwagi takim symbolom.

W czasie wycieczki po Chinach można się spotkać nie tylko z licznymi rezydencjami, ale również z ciekawymi i niezwykle charakterystycznymi obiektami. To pagody, które zajmują ważne miejsce w chińskim krajobrazie. Powstawały one w drodze przekształceń, etapami, a inspiracją dla nich były pierwotne indyjskie stupy. Współcześnie pagody są jednym z najbardziej typowych obiektów dla architektury Dalekiego Wschodu. Te najciekawsze można podziwiać w Lesie Pagód, z którego znany jest klasztor Shaolin. Ciekawe pagody można również podziwiać w czasie spacerów po chińskiej stolicy. Choć dla wielu osób Pekin to przede wszystkim Zakazane Miasto, również obiekty sakralne mogą się tu pochwalić niezwykłym bogactwem.